Keltské svátky pro nás

Dnes je svátek Beltain – tušíte oč jde? Je to Keltský svátek jara, tepla, ohně a života připadající na 1. květen. A protože u Keltů začínal den večerem, „čarodějnice“ začínají slavit v předvečer 1. května.

Ač se křesťanství snažilo potlačit vše pohanské, řada tradic v naší společnosti přetrvává dodnes, byť už  málokdo ví, co je v pozadí …. mnoho duchovnosti k nám přichází z minulosti od dob Keltských národů, tak si pojďme připomenout alespoň některé jejich svátky:

SAMHAIN – Keltský Nový rok – 1. listopad
pro Kelty začínal nový rok zimou, zhasínaly se a následný den zapalovaly nové ohně,  v mezidobí  se propojoval svět duchů a lidí, dnes se v tento den (noc) udržuje komerční Halloween.

IMBOLC – svátek ohně – očisty od temnoty zimy a očekávání jara – 1. únor
V tento den se rozsvěcovaly světla, a je zasvěcen bohyni Brigit (plodnost, můza básníků).
Autorovi tohoto textu a majiteli obchodu Galadriel je ctí mít narozeniny na tento den.

BELTAIN – 1. květen
Je to svátek jara, tepla ohně, života. Jsou zapalovány ohně v očekávání léta.

LUGNASAD – světský svátek sedláků a rolníků – kolem 1. srpna
Je čtvrtým významným svátkem Keltů – jde o světský svátek sedláků a rolníků. Nejde tedy o duchovní svátek, ale den klidu zbraní a společenských setkání. Dnes na něj navazují dožínky.

Přijdete – li v tyto dny do obchodu Galadriel a připomenete-li se těmito svátky čeká Vás drobná pozornost od majitele ;-).

Samozřejmě se slaví i slunovraty a rovnodennosti, ale ty jsou již veřejnosti dostatečně známy. Zajímavost je i datum vánočních svátků – až ve 14. století byly tehdejším papežem ustanoveny pro překrytí pohanského zvyku svátků zimní rovnodenosti (do té doby byly datumově pohyblivé). A víte, že Mikuláš byl původně Druid (keltský mystik / léčitel / šaman), který zaříkával obyvatele (lidi i zvířata !) v každém stavení a pročišťoval stavení pomocí kadidelnice s bylinami.  Trhání Barborek je také od Keltů,  ze stromu alespoň 10 let starého se trhaly (!) větévky 4. prosince a v den kdy vykvetly byl zimní slunovrat. A velikonoce jakbysmet – také mají Keltský základ (Ostaram, rovnodennost, ale to bysme se tu ztratili ve výkladech).

 Všímáte si, že většina i jiných svátků je spjata s ohněm? Symbolem přeměny, očisty (a chcete-li po dálně-východním – principu Shivy)? Navraťme se k častějšímu užití ohně v domácnostech, i naše aury tomu budou vděčné … třeba zapálením nějaké kvalitní svíce z palmového vosku. Nebo rovnou bohatším způsobem – zapálením ohně a vykuřováním bylinami či pryskyřicemi – vše v kvalitním provedení k dostání v obchodě Galadriel.

S úctou všem čtenářům – Bohumil Bartuněk 30.4.2014

PS: Doporučuji výborný web http://www.keltsky-horoskop.cz/ 

Komentáře jsou vypnuty.